Már meghallgatható a Portfolio Checklist, lapunk munkanapokon jelentkező podcastjének keddi adása. A mai műsor első részében az élelmiszerárstopról volt szó, egyebek mellett arról beszéltünk, hogy mennyibe kerülnének az intézkedés által érintett termékek, ha nem lenne érvényben a piactorzító rendelet. A témával kapcsolatban Hornyák József, a Portfolio makroelemzője volt a Checklist vendége. Az adás második részében egy friss kutatással foglalkoztunk, mely a magyar lakosság energiatudatosságáról szól. A tanulmányról Dr. Rázsóné Szórády Csillát, az Új Ház Zrt. vezérigazgatóját kérdeztük.
Hamarosan meghallgatható lesz lapunk munkanapokon jelentkező podcastjének keddi adása. A mai műsorban előbb az élelmiszerárstop-intézkedés hatásaival, majd pedig egy friss kutatással foglalkozunk, ami a magyarok energiatudatosságát vizsgálta.
Árváltozás árváltozást követ az építőiparban ez pedig hatalmas feszültséget okoz a partnerek között. Korábban évente egy-két áremelés volt az általános, ma meg már a havinak is örülünk - vázolta az ágazat nem éppen rózsás helyzetét Dr. Rázsóné Szórády Csilla, az újHÁZ Centrum vezérigazgatója a Portfolio Építőipar 2022 konferencia alapanyagárakkal foglalkozó panelbeszélgetésén. A Kiss Gábor, a Metrodom Kivitelező Kft. ügyvezető igazgatójának moderálásában lezajlott szakmai beszélgetésen felmerült még az áremelkedés megrendelőkre való áthárításának lehetőségei, illetve az évre vonatkozó kilátások is.
Lényeges piaci előnyöket, versenyképességi előrelépést eredményezhet a hálózatba szerveződött kereskedelmi szereplők szorosabb integrációja, amelynek révén kihasználhatják a nagyobb vállalatokra jellemző kedvezőbb pozíciót és vezethetnek be nagyvállalti megoldásokat, tehetik hatékonyabbá működésük. Az 1997 óta működő, kezdetben öt építőanyag-kereskedő együttműködésére alapuló újHÁZ Centrum példája jól mutatja a módszer létjogosultságát. A hálózat ma már több mint 80 kereskedést számlál, az eredetileg közös beszerzés pedig mára egységes vállalatirányítási rendszerrel, marketinggel, közös stratégiával, belső képzésekkel, pénzügyi és informatikai háttérrel egészül ki.
Nehéz volt az idei év mind a lakosság, mind az építőipari szektor tagjai számára, a hiány és gyorsan változó árak folyamatos bizonytalanságban tartották az egész piacot. Ezeket a tapasztalatokat összegzi az újHÁZ Centrum legújabb kutatása, amely szerint a felújító és építkező magyarok 83 százaléka érzékelt költségnövekedést a beruházás közben, a kivitelezők pedig az árak további emelkedésével és 1-6 hónapos vállalási idővel számolnak a 2022-es évre. A felmérés bemutatója során azt is megtudtuk, hogy árkorrekciókra azoknál az építőipari termékeknél lehet csak számítani, ahol az árak elszállását, valamilyen külföldi (gyárak leállása a járvány miatt, BASF gyár leégése, stb.) eseményből fakadó, jelentős kínálatvisszaesés okozta. A többi anyagnál, nem látni olyan piaci folyamatot, ami áresést idézne elő.
Egy extrém építőipari áremelkedés utáni időszakban vagyunk, egy olyan helyzetben, amikor a kiszámíthatatlanság a lakáspiaci megrendelők oldalán is már érezteti a negatív hatását. Az építtetők, vagy a felújítók tanácstalansága további kérdőjeleket eredményez a jövőt illetően, miközben nemcsak az anyagárak, hanem a telekárak növekedésével is meg kell küzdenie az újonnan építkezésbe kezdőknek. Az elmúlt időszakban látottakról, a tapasztalatokról kérdeztük Dr. Rázsóné Szórády Csillát, az újHÁZ Centrum vezérigazgatóját a 2021-es Property Investment Forum konferencián.
Címlapkép forrása: Getty Images
Elsősorban a felújítások pörgetik az építőanyag-kereskedések forgalmát, az állami támogatások hatására bővült minden korábbinál jobban a tetőfedéshez és újabban a kertépítéshez szükséges anyagok iránti kereslet - ismerteti pénteki számában a Világgazdaság.
Magyarországon a lakosság 49 százaléka tervez lakás- vagy házfelújítást egy éven belül – derül ki az újHÁZ Centrum féléves Trendriportjából. Az építőanyag kereskedési hálózat reprezentatív kutatása szerint a felújítók több mint fele festést vagy tapétázást tervez, de közel harmaduk burkolat- vagy nyílászárócserébe, valamint szigetelési munkálatokba is belevágna. A renoválni vágyók átlagosan 2,4 millió forintos beruházással kalkulálnak, harmaduk pedig a finanszírozásához igénybe veszi majd az állami Otthonfelújítási Támogatást is. A cég a lakosság mellett a kivitelezők körében is felmérést végzett a témában. A szakemberek közel kétharmada szerint jelenleg átlagosan 3-8 hónappal előre tudnak megbízásokat vállalni, az alapanyag ára mellett pedig megváltozott munkadíjakra is kell számítani: a megkérdezett kivitelezők közel felénél 11-30 százalékos árnövekedés volt megfigyelhető 2021 első négy hónapjában.
Az árak, az anyagok, a munkaerő és szabályozás kérdése különös hangsúlyt kapott az Építőipar 2021 konferencián. Az egyik legjobb hír a mai napon, amit az anyagárak kapcsán a konferencia résztvevői, illetve a kivitelezők, építtetők kaphattak, hogy már most júniusban vége szakadhat az egyes építőipari anyagárak emelkedésének.
A Szuezi-csatorna bedugulása? Tűzeset a BASF vegyi üzemében? Mindkettő, kisebb-nagyobb felfordulást okozhat most a kivitelezők, építtetők, felújítók számára. A keresztbe fordult hajó miatti szállítási problémákat talán könnyebben tudják kezelni a nagyobb raktárkészlettel rendelkező építőipari anyagkereskedők, ráadásul a hajó kiszabadításával mostantól újra rendeződhet a szállítási folyamat. Egy németországi gyárban történt tűzeset hatása viszont elsőre homályosabb lehet, és nem is biztos, hogy akkora jelentőséget tulajdonítanánk neki. Mégis komoly, és elhúzódó anyaghiánnyal kell szembenéznie most a gyártóknak, a kivitelezőknek és végső soron minden felhasználónak, aki éppen homlokzati hőszigetelésre, vakolásra, vagy burkolásra készül.
Több fontos változás zajlik párhuzamosan a hazai építőiparban. Egyrészt a járvány okozta hatások kihívásai, másrészt a technológiai újítások megjelenése és gyakorlati használata alakítja egyszerre a piaci környezetet. Hogy pontosan hogyan hat a járvány az építőanyag-kereskedelem alakulására, melyek azok a technológiák, amelyek felforgatják az ágazatot és mit okoznak a közelmúltban bejelentett állami ösztönzők, arról Dr. Rázsóné Szórády Csillát, az újHÁZ Centrum vezérigazgatóját kérdeztük.
Ez az interjú is a tavaly már online megjelenő „TOP 50 ingatlanos” különkiadásunk, vagyis a hazai ingatlanpiac legbefolyásosabb szereplőit összegző kiadványunk része.
A kormány legújabb otthonteremtést támogató intézkedései a családok mellett az építőiparra is jó hatással lesznek. Az építőanyag-gyártók az elmúlt években nagyon sokat fejlődtek, így ott nem, legfeljebb a kivitelezésnél lehetnek kapacitáshiányok. Hogy mi fogja 2021-ben befolyásolni az árakat, lesznek-e áremelések és miért lesz egyre népszerűbb az előregyártott elemek alkalmazása, arról a Property Investment Forum 2020 konferencián Rázsóné Szórády Csilla, az újHÁZ Centrum vezérigazgatója beszélt. A cikk a szilveszteri, 18 részes ingatlan-kalendárium része, melynek eddig megjelent videói ide kattintva érhetők el.
Úgy tűnik, az elmúlt évtizedben Magyarország fokozatosan lecsúszott a lakásállomány megújulásában a szomszédos országokhoz képest, ráadásul az építőipart a munkaerőhiány mellett az alacsony hatékonyság is sújtja. Vajon megoldja a technológiai fejlődés az építőiparban jelentkező munkaerőhiányt? Mennyiben más ma egy építkezés, mint 10-20 évvel ezelőtt? Hogyan lehetne javítani a meglévő lakásállomány energiahatékonyságán? A hazai építőipar változásairól és a legújabb folyamatokról dr. Rázsóné Szórády Csillával, az újHÁZ Centrum cégvezetőjével beszélgettünk.
A francia BPCE bank érdekeltsége lesz a partnere ebben.
A bitcoin történelmi csúcsa közelében áll.
Egyelőre a dollár a nagy vesztese az új elnökség kezdetének.
A Világgazdasági Fórumon értékelték a nagy irányváltást a világ vezető bankárai.
Újra módosultak a határidők.
29-61 százalékkal emelkedik az oktató-kutató kollégák alapbére.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.